Консултантска стая
Вторник 11.11.2008 @ 11:48 AM
преди 11 години майка ми и баща ми ми прехвърлиха къща сдвор от300кв. м на мое име с наториален акт и всички други подробни документи. Сделката се осъществи чрез покупко ...виж повече »
Вторник 14.04.2009 @ 02:43 PM
искам да открия фирма която да се занимава с продажбата на туристически пакети и самолетни билети. Знам че лицензат е висок бижте ли ми дали по побробна информация, ...виж повече »
Понеделник 12.01.2009 @ 02:51 PM
15 години живях с мъж много по възрастен от мен и имаме дъшеря на 10 г. Нямаме брак а всички имоти се водят на негово име има и нотариални актове. От предишен браки той има ...виж повече »
Четвъртък 18.12.2008 @ 10:49 AM
Майка ми почина и баща ни наследи 4/6 от апартамента им. Сега иска да продаде неговия дял. Може ли да го направи без съгласието на нас с брат ми?...виж повече »
Понеделник 12.01.2009 @ 02:46 PM
Здравейте и за много години! Моля за следната информация - разведена съм и получавам присъдената за децата ми издръжка чрез общината по съответния закон за случая! Какъв ...виж повече »
виж всички » Въпрос 5 / 135
Нормативни актове
Четвъртък 25.01.2018 @ 11:29 AM
Тарифа за държавните такси, събирани от Агенцията по вписванията
виж повече »
Вторник 23.09.2008 @ 02:12 PM
Семеен кодекс (отм. 1985)
виж повече »
Четвъртък 25.01.2018 @ 11:17 AM
Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
виж повече »
Вторник 23.09.2008 @ 02:23 PM
ЗТСУ
виж повече »
Четвъртък 25.01.2018 @ 11:11 AM
Закон за нотариусите и нотариалната дейност
виж повече »
виж всички » 5 / 14
ОБЛИГАЦИОННО ПРАВО
Предлагаме Ви подробно изложена процедура на една от най-често срещаните сделки, с цел да Ви изясним последователността на нейното извършване.
Продажба на моторно превозно средство
Цел на производството
Производството служи за прехвърляне правото на собственост върху моторни превозни средства (МПС). Собствеността върху същите се прехвърля с писмен договор. Важно изискване на закона е нотариалната заверка на подписите на страните по прехвърлителната сделка.
Могат да продават МПС техните собственици. Няма законова забрана автомобили да се придобива от малолетни и непълнолетни лица, чрез техните законни представители или с тяхно съгласие. Продажбата на МПС може да бъде извършена и чрез пълномощник на носителя на правото на собственост.
Осъществяване на производството
Удостоверяването на подписите на договора за продажба на автомобил може да се направи от всеки правоспособен нотариус. Производството започва с устна молба на страните, отправена до нотариуса или делеводството му.
Необходими документи
При удостоверяване подписите на договор за продажба на МПС е необходимо да се представят следните документи:
- договор за продажба на МПС, съобразен с разпоредбите за продажба на българското законодателство. Проектът за договор може да бъде изготвен от нотариуса;
- пълномощно (ако в сделката участва пълномощник);
- документи, удостоверяващи правото на собственост на продавача, заедно със свидетелството за регистрация на МПС;
- удостоверение за застрахователна стойност на МПС, издадено от лицензирана за територията на РБългария застрахователна компания;
- декларация от продавача за липса на задължения за данъци, мита, задължителни осигурителни вноски или др.;
- документ за платен данък върху МПС;
- декларация за гражданство и гражданско състояние, която страните са длъжни да представят на нотариуса при извършване на разпоредителни сделки.
Дължим местен данък (за придобиване на МПС, регистрирано на територията на РБългария)
При придобиване на МПС се дължи данък, който са заплаща (ако не е уговорено друго) от приобретателя на автомобила. Той се заплаща в общината по настоящ адрес на данъчно задълженото лице. Данъкът се определя въз основа на застрахователната стойност на МПС. Размерът му се определя от общинския съвет и е от 2 до 4 на сто.
Нотариални такси
Основа за определяне на нотариалната такса е по-високата цена между застрахователната стойност на МПС и договорената продажна цена. Размерът на таксата при продажба на МПС се определя съгласно Тарифа към ЗННД. Таксата се внася по сметка на нотариуса при извършване на удостоверяването на подписите.
Вътрешен ход на производството
При изповядване на сделката нотариусът:
- установява дали пред него са се явили лично лицата, чиито подписи ще удостоверява;
- проверява дали има наложена обезпечителна мярка върху автомобила;
- установява самоличността, дееспособността и представителната власт на явилите се пред него лица;
- проверява дали няма пречки, предвидени в закона за удостоверяване подписите на договора за продажба на МПС;
- уверява се, че договорът за продажба на МПС не противоречи на закона;
- установява дали прехвърлителят е собственик на продаваното МПС и дали са спазени особените изисквания на закона;
- установява, че е платен дължимият местен данък.
Лицата, чиито подписи се удостоверяват, лично подписват или потвърждават, че положените подписи са техни. Удостоверяването на подписите на договора за продажба на МПС се извършва с надпис върху самия договор. След извършване на удостоверяването на подписите, нотариусът връща договора за продажба на МПС на участниците в производството.
Задължения на страните след прехвърляне на собствеността на МПС
В двумесечен срок след прехвърляне на собствеността върху автомобила, приобретателят е длъжен да представи в службата за регистрация на МПС по постоянния си адрес копие от договора за продажба, за промяна на свидетелство за регистрация.
В двумесечен срок от датата на продажбата приобретателят трябва да заплати в общината по регистрация на МПС дължимия данък, ако същият не е заплатен от продавача до края на текущата година. Приобретателят на автомобила декларира пред общината по постоянния си адрес притежаваното от него МПС в двумесечен срок от продобиването му. При подаване на декларацията приобретателят представя документ за платен данък при придобиването на МПС.